Як обрати люк доступа
Як обрати ревізійний люк
Закриті елементи інженерних мереж необхідно не лише оглядати, а й проводити планові ремонтні роботи комунікацій. Такі роботи проводяться через ревізійні отвори. Щоб ревізійні отвори не псували інтер’єр, їх облаштують у різний спосіб. Наприклад, прикрашають, закриваючи ревізійними люками. Найпростіший варіант люка – дверцята, що маскують отвір. На будівельному ринку представлені ревізійні люки у вигляді виробів, що повністю готові до встановлення, а також наборів-напівфабрикатів, що вимагають складання на місці.
Люки різні необхідні, люки різни мають бути
На вигляд, практично всі люки можна умовно розділити на дві великі групи – “прихованої” і “відкритої” (незамаскованої) установки. Дверцята перших не видають розташування ревізійного отвору, при цьому їх прикрашають тим же оздоблювальним матеріалом, що і всю поверхню ревізії. І навпаки, дверцята других аж ніяк не приховують, а іноді і явно виділяють ревізійний отвір.
Зустрічаються такі варіанти виконання люків “прихованої” установки, в яких самі дверцята є елементом декору. У цій якості ревізійний отвір можуть закривати будь-які відповідні стулки з плоскою або рельєфною фактурою: наприклад, глухі меблеві фасади або дверцята, що імітують будь-яке плоске або об’ємне зображення (картину, барельєф і т.п.).
Однак набагато частіше дизайн інтер’єру диктує використання саме люка “прихованої” установки, особливо для стельових та підлогових отворів. Адже технічно набагато простіше досягти гармонії обраного стилю за рахунок обробки всієї поверхні (разом із люком “прихованої” установки) як єдиного цілого. Тому мальовниче полотно, барельєф чи дзеркало доцільніше розмістити не на дверцятах ревізійного люка, а на вільній ділянці стіни там, де вони органічно вписуються в простір.
За місцем установки ревізійні люки поділяють на призначені для стельових, підлогових та настінних отворів. Залежно від місця розташування до них пред’являються певні запити.
Люки для отворів у стелі мають бути легкими (порівняними з вагою обшивки стель на площі такого отвору) і не надто виділятися на тлі стелі. Їхні дверцята мають надійно фіксуватися в отворі і відкриватися так, щоб уникнути випадкового падіння.
Підлогові люки мають витримувати таку саму вагу, як і кожна частина підлоги в цьому приміщенні. Тому вага цих конструкцій обмежена меншою мірою, ніж у стельових люків, проте до них пред’являються більш високі вимоги стосовно міцності по допустимому навантаженню на кришку подібного люка.
Бажано, щоб настінні люки “відкритої” установки мали презентабельний зовнішній вигляд та якісно виконане полотно дверцят, відрізнялися досить надійною та нескладною фіксацією в отворі. Запірні механізми повинні спрацьовувати без жодних сюрпризів.
До настінних люків “прихованої” установки пред’являється ціла низка специфічних вимог.
По-перше, полотно дверей таких люків повинно бути виконане з таких матеріалів, які легко облицьовувати оздоблювальними матеріалами. Крім того, потрібно, щоб сам люк надійно кріпився в отворі будь-якої стіни або перегородки (цегляної, гіпсолітової, пінобетонної та ін.).
По-друге, щоб дверцята вільно рухалися, а також легко відкривалися і закривалися незалежно від товщини облицювального матеріалу, що застосовується.
По-третє, необхідно, щоб конструкція петель люка не допускала провисання або перекосу дверцят в отворі.
По-четверте, механізми навішування (тобто петлі) покликані мати достатню несучу здатність по відношенню до ваги використовуваного оздоблювального матеріалу. (Слід зазначити, що на ринку представлені і ревізійні люки, що не мають петель, зі знімними дверцятами. Для них дуже важлива здатність запірних пристроїв – зазвичай механічних або магнітних засувок – надійно утримувати дверцята люка в отворі навіть при перепадах тиску повітря, що знаходиться перед її полотном і за ним.
По-п’яте, бажано, щоб конструкція давала можливість декорувати зазор по периметру дверцят, оброблених облицювальним матеріалом (для повного маскування люка на поверхні). Однак, далеко не всі пристрої допускають це.
Непоганий спосіб подібного декорування – застосування силіконових герметиків. Ці компоненти підбирають під колір міжплиткового затирання і вводять у зазор міжплиткового шва. Потім, коли склад повністю затвердіє, шов прорізають тонким лезом так, щоб дверцята люка вільно відчинялися. Силіконова імітація затирального шва дуже довговічна, її легко відмити від бруду і неважко оновити. Найкраще використовувати герметик на оцтовій основі. Акрилові герметики дещо гірші, тому що вони жорсткіші і часто кришаться.
Перш ніж дати майстрам “добро” на початок робіт, з’ясуйте, які саме люки вони поставлять у ревізійні отвори. Практика показує, що облаштування місць ревізій – найслабша сторона наших будівельників, а крім того, свідчить: у цьому питанні вам не варто покладатися навіть на кваліфікацію свого дизайнера – тільки на себе.
Присоски замість ручок
Якщо настінний або підлоговий отвір закривають люки “прихованої” установки, а їх дверцята облицьовано керамічною плиткою, то цілком логічно не видавати присутність ревізій, встановлюючи ручки. Замість них іноді рекомендують застосовувати звичайний вантуз. Справді, чим не присоска? Але набагато зручніше використовувати вакуумні присоски важільного типу, призначені для перенесення листового скла.
НАШ ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИН!
ИНТЕРНЕТ СУПЕРМАРКЕТ ПОТАЙНЫЕ ЛЮКИ
Купити наши потайні люки не представляє жодних складнощів!